Ana Sayfa / Sinema / Film Eleştiri / Kara mı komik? Komik mi Kara? (Spoiler içerir)

Kara mı komik? Komik mi Kara? (Spoiler içerir)

Cem Yılmaz’ın kaleme aldığı iki farklı hikaye konseptinde iki ayrı film konsepti ile gösterime giren Karakomik Filmler, vizyonda başarıyı yakalar mı bilmiyorum ama gösterime girdiği hafta itibariyle diğer Cem Yılmaz filmlerinin biraz gerisinde kaldı.

“Karakomik Filmler”in 1. filmi “2 Arada”  İstanbul’da bir feribotta garsonluk yapan Isaac’in (Cem Yılmaz) olmayan ön dişlerini yaptırma hikâyesi. Gerçek ismi Metin olan Isaac’e bu isimle hitap edilmesinin nedeni bir zamanlar efsane olmuş “Aşk Gemisi” dizisindeki garson Isaac’e olan büyük hayranlığı ve onu örnek almasıdır. Feribota gelen bir müfettiş yüzünden düzenleri bozulan ve uykuları kaçan Isaac, diğer çalışanlar gibi işini kaybetme endişesi yaşamaktadır. Zaten olmayan ön dişlerini tedavi ettirmeyi planlayan Isaac, müfettişin de gelmesi ile bu işlemi hızlandırmaya karar verir. Isaac’in dişlerini yaptırma sürecinde yaşadığı kara komik mizahi ve dramatik olaylar zincirini seyrettiğimiz 1. film gerek anlatımı, gerek geçtiği mekân ve oyunculuklar ile oldukça başarılı.  Filmin dramatik yapısı Yavuz Tuğrul’un “Muhsin Bey” ve Atıf Yılmaz’ın “Ah Belinda” filmleri ile benzeşiyor ve seyredenlerde bu filmlerinin tadını bırakıyor. Toplumsal meselelere de ince bir şekilde dokunmayı ihmal etmeyen filmde korku ve mizah öğeleri de son derece ayarında kullanılmış. Her ne kadar olaylar absürt bir şekilde gerçekleşse de; seyirci olarak hikâyenin gerçeklik çizgisinden çıktığınızı hissetmiyoruz.

2. film “Kaçamak”ta ise orta yaşlı bir arkadaş grubu süper lüks bir spa merkezinde kaçamak yaparlar. Rüya gibi giden kaçamak macerası bir uzay gemisinin bulundukları köye iniş yapması ile bozulacak ve olaylar gittikçe absürtleşecektir. Cem Yılmaz’ın kendini tekrar ettiği bir durum komedisi olmaktan öteye geçemeyen “Kaçamak” filmi maalesef “2 Arada” filminin verdiği tadı veremiyor. Özellikle NASA görevlisini ve Amerikan askerlerini canlandıran oyuncuların performansı çekirdek kadronun oyunculuk yeteneği ve uyumu ile bağdaşmıyor. Filmin tek başarısı efektleri. Kara komik filmler bir kalıbı yıkarak bir biletle iki film seyretme konsepti ile kalıplaşmış sinema yaklaşımını kırıyor ve Türk Sinemasına yeni bir soluk getiriyor.

Cem Yılmaz  bu filme de her zamanki çekirdek kadrosu ile devam etmiş. Her iki filmde de daha önceki filmlerinden görmeye alışık olduğumuz ve çok iyi bir ekip ruhu yakalayan Ozan Güven, Zafer Algöz, Özkan Uğur rol alıyor. Yılmaz yine yerinde göndermelerle kendine has seyirci kitlesini bol bol gülümsetip, düşündürmekten geri kalmıyor.