Ana Sayfa / Çizgiroman / Joaquin Phoenix Oscar’a göz kırpıyor!

Joaquin Phoenix Oscar’a göz kırpıyor!

Fragmanının bile çok büyük bir heyecanla beklendiği, ilk gösterim tarihinden itibaren gişe rekorları kıran Joker filmi ikinci haftasında da gişe rekorları kırmaya devam ediyor. Şüphesiz 2019 Oscarlarının da yıldızı olacak filmde Joker karakterini Joaquin Phoenix canlandırıyor. Film suç oranlarının sürekli arttığı Batman’in karanlık şehri Gotham’da geçiyor.

Filmin kahramanı Arthur Fleck arkaplanda 80’lerin New York şehrini hatırlatan Gotham şehrinde toplum tarafından unutulmuş ve itilmişlerin yaşadığı bir varoşta, bakıma muhtaç annesi ile beraber yaşamaktadır. Geçimini çeşitli etkinliklere palyaço kiralayan bir şirkette palyaçoluk yaparak sağlayan 30’lu yaşlarda bir adamdır. Bulunduğu özel durum nedeni ile sürekli histerik bir şekilde, olur olmaz yerlerde gülme krizine giren Arthur’un bir takım ruhsal rahatsızlıkları vardır.

Robert De Niro tarafından canlandırılan talk show sunucusu Murray Franklin’e hayran olan Arthur, zamanının büyük çoğunluğunu ışıltılı spotlar altında Murray Franklin’in manevi oğlu gibi sevdiği bir komedyen olduğunu ve onun programlarına katıldığını hayal ederek geçirmektedir.

Arthur’un başına peş peşe gelen talihsizlikler onun Joker yolculuğunu başlatacaktır. Her bir olayda rahatsızlıkları daha da kötü hale gelen Arthur, en son uğradığı saldırıda kendini korumak için silahlı şiddete başvurur ve bu şiddet başlangıcı daha önceki kurban rölünden katil rolüne geçirir.

Yönetmen Todd Phillips, Joaquin Phoenix ‘in efsane performansı ile film boyunca bize Arthur gibi bir adamın ilmek ilmek nasıl Joker karakterine dönüştüğünü anlatıyor ve Joker Filmini tamamıyla DC Comics evreninin fantastik bir karakteri olmaktan çıkarıp ete kemiğe büründürerek gerçek bir karakter haline getiriyor. Daha önce bu yapısal dönüşüm Yönetmen Christopher Nolan’ın çektiği Batman üçlemesi için yapılmıştı. Yönetmen Nolan, Batman Filmlerini abartılı karakter ve performanslardan arındırıp,  fantastik karakterleri sevmeyenlerin bile izlemekten keyif aldığı kaliteli ve gerçekçi efsane bir Batman serisi yaratmıştı.

Her ne kadar ünlü eleştirmenler filmi saçma sapan gülüşlerden ve abartılı bir performanstan ibaret olduğunu söyleseler de Joaquin Phoenix aşamalı olarak deliren bir adamın iç dünyasını bize çok iyi geçiriyor. Öyle ki filmden sonrada o karanlık dünyanın etkisinden kurtulamıyorsunuz.

Önünde Heath Ledger tarafından canlandırılan efsane bir Joker performansı varken oldukça zor bir işe soyunan Joaquin Phoenix, geçmişteki Joker peformanslarına öykünmeden, kopyalamaya gitmeden tamamen özgün bir Joker performansı ile karşımıza çıkarak 2019 Oscarlarına da göz kırpıyor.

Yönetmen Philips her ne kadar filmin DC Comics serisi olarak düşünülemeyeceğini ve devam filmi çekilmeyeceğini belirtse de, filmde yollarını Batman ile kesiştirmekten de geri kalmıyor.

Hem fantastik sinema severleri, hem de sinefilleri gişede bir araya getiren ve her izleyici kitlesi tarafından da tam not alan Joker, bu özelliği ile de tıpkı Batman Üçlemesi gibi sinema tarihine adını yazdıracak gibi görünüyor.