Ana Sayfa / Sinema / Film Eleştiri / Neden Men In Black Neden?

Neden Men In Black Neden?

1997’de başlayan Men in Black serisi ardından nerdeyse çeyrek yüzyıl bırakarak 4. filmi ile vizyonda ve biz bu konuda çok dertliyiz. Chris Hemsworth ve Tessa Thompson’ın başrolü paylaştığı filmde, yan rollerde yine iki sinema devi Liam Neeson ve Emma Thompson var. Tüm kadronun neredeyse tamamen değiştiği 4. filmde Yönetmen koltuğunda F.Gary Gray var. Gray’i daha önce İtalyan İşi ve Sakin Ol (Be Cool) gibi filmlerden biliyoruz. Gray’den önce yönetmen koltuğunu dolduran Barry Sonnenfeld karşımıza yine Adams Family, Vahşi Vahşi Batı gibi ihtişamlı filmlerle çıkmıştı.

Men in Black: International Ajan T (Neeson) ve H (Hemsworth)’nin Eyfel Kulesi’nde çok tehlikeli uzaylı bir tür olan şeytani Hive’ın dünyaya yapacağı saldırıyı püskürtmesi ile başlıyor.
Film daha sonra 20 yıl geriye giderek bizi agent M‘in çocukken şahit olduğu bir uzaylı vakasına götürüyor. 9 yaşında, yatağında Stephen Hawking’in Zamanın Kısa Tarihini okurken evlerine girmeye çalışan küçük bir uzaylıya, anne ve babasının hafızasını silen Siyah Giyen Adamlara şahit olur. Bu olaydan sonra uzaylıları takıntı haline getiren Agent M, hayatı boyunca MIB organizasyonuna girmek için çabalar. Nihayet organizasyonun varlığına şahit olduğunda MIB olabilmek için Agent O (Emma Thompson)’yu etkilemesi gerekecektir.

Daha filme girmeden verilen isimden (Men in Black: International?) izleyicilerin zekasını küçümseyen bir yapıma şahit olacağınızı hissediyorsunuz. Film sanki son zamanlarda yükselen “kadın kahraman” trendine bizde uyalım demek için çekilmiş. Zekadan ve orjinallikten yoksunluğu ile dikkatimizi çeken yapımda başrolde oynayan ikilinin arasındaki kimya filmin genresine uygun bir şekilde yansıtılamamış. Dolayısı ile izleyicinin beklediği eğlendirme, güldürme ve iyi vakit geçirme kriterlerini yeterince karşılayamıyor.

İki oyuncuda hem performans hem kimya olarak kanıksadığımız, gülerek ve severek izlediğimiz Will Smith ve Tommy Lee Jones’un yerini dolduramıyor. Men in Black 4. filmi de böylece seriyi öldürme potansiyeline sahip vasat bir film olarak film arşivimize ekliyoruz.