Ana Sayfa / Blog / Geçmişten Günümüze Sherlock Holmes

Geçmişten Günümüze Sherlock Holmes

Sir Arthur Conan Doyle‘un ölümsüz ve efsanevi karakteri Sherlock Holmes bugüne kadar yüzlerce kez tiyatro oyunlarına, televizyona ve sinemaya konuk oldu. Doyle öyle bir karakter yazdı ki dünyanın her yerinde kocaman bir hayran kitlesi oluşturdu, kitaplarından birinde öldürdüğü Holmes‘u okuyucuların tepkileri yüzünden tekrar canlandırmak zorunda kalmış.

Enola Holmes isimli yeni bir filmde Henry Cavill‘in bu karakteri canlandıracağını öğrenmemizle herkesin hakkında tonlarca bilgiye sahip olduğu bu efsane karakter ile ilgili yeni bir yazı yazmadan duramadık ve geçmişten günümüze Sherlock Holmes‘u canlandıran aktörleri bir sıralayalım istedik.

İlk kez 1900 yılında Sherlock Holmes Baffled isimli kısa bir filmle başlayan serüvende adı bilinen ilk isim 1905’te Adventures of Sherlock Holmes filmiyle Gilbert M. ‘Broncho Billy’ Anderson. Sonra neredeyse her yıl uyarlanmaya devam etmiş.

1916 yapımı Sherlock Holmes filminde William Gillette

1922 yapımı filmde John Barrymore

Karakteri 1931 yapımı The Sleeping Cardinal filminde ilk defa oynayan Arthur Wontner sonrasında 3 filmde daha canlandırmış.

Basil Rathbone karakteri en çok canlandıran aktörlerden birisi.

Jeremy Brett’te bir çok TV filmi ve mini dizide Holmes‘u en çok canlandıran aktörlerden.

1985 yapımı Young Sherlock Holmes filmde Nicholas Rowe karaktere genç bir bakış attı. Sonraki süreçte yine farklı aktörlerle bir çok dizi, tv filmi, çizgi film ve sinemada boy gösteren karakter 2000’li yıllarda zirve yaptı.


Önce 2004 yapımı Sherlock Holmes and the Case of the Silk Stocking filmde Rupert Everett rolü devralmıştı.

ve Sherlock Holmes‘un altın çağı başlar. 2008 yılında Iron Man filmiyle küllerinden doğan Robert Downey Jr. Guy Ritchie imzalı 2009 yapımı filmde role öyle bir oturdu ki, daha yeter bunun üstüne yapmayın bir şey diye düşünürken önce 2010’da Benedict Cumberbatch ile arşa sonra 2012’de Jonny Lee Miller’la da ayyuka çıktı.

Benedict Cumberbatch‘la tadımlık sezonlarla 4 sezon süren seri bekleme sürecinde, Mark Gatiss, Steven Moffat ikilisinin keyfi gelirse ve Cumberbatch‘in programı uyarsa belki ihtimal dahilinde.

Jonny Lee Miller‘a Lucy Lui‘nun eşlik ettiği seriyse 7. sezonuyla devam ediyor.

2015 yılında ise usta aktör Ian McKellen , Holmes‘un emeklilik hayatına odaklanan filmde karaktere hayat verdi.

Son olarak keşke olmasaydı diyebileceğimiz 2018 yapımı Holmes&Watson filminde Will Ferrell bir şeyler denedi.

Şimdi ise 2021 yılında geleceğini bildiğimiz Robert Downey Jr.‘lı serinin 3. filminin arefesinde Stranger Things dizisinden Millie Bobby Brown’un yer alacağı Enola Holmes filminde listeye Henry Cavill‘de dahil oldu.