Ana Sayfa / Diziler / Dizi Eleştiri / Kara Ayna Tez Oldu (Black Mirror 5. Sezon Eleştiri)

Kara Ayna Tez Oldu (Black Mirror 5. Sezon Eleştiri)

Teknolojinin geleceği noktasında insanların gideceği karanlığı çarpıcı hikayelerle bizlere sunan Black Mirror dizisinin 3 bölümlük 5. sezonu Netflix‘te yayınlandı. İnteraktif bölüm Bandersnatch ile çizgisinden kayan dizi, merakla beklediğimiz 5. sezonunda da hemen hemen aynı ivmesini sürdürdü diyebiliriz. Öncelikle henüz izlemediyseniz uyarayım, yazıda irili ufaklı ipuçları mevcut.

Striking Viper isimli ilk bölüm üniversite yıllarından beri arkadaş olan Danny ve Karl’ın dövüş oyunlarına olan meraklarıyla başlıyor. Yıllar içinde oyun sevdasından vazgeçmeyen Karl, Danny’ye doğum gününde sanal gerçekçilikle geliştirilmiş oyunun yeni sürümünü hediye ediyor ve hikaye başka bir boyutta devam ediyor. Oynadıkları oyunda sınırları aşan gerçekçilikle kendilerinden geçip özel hayatlarını da derinden etkileyecek bir aşamaya geçiyorlar.

Sonrasında karısından soğuyan Danny bu durumdan kurtulmak için kendince bir çözüm buluyor ve bu kepazeliğe son veriyor, fakat iki arkadaşın yıllar sonra bulundukları noktadan hala memnun olmadıkları, yaşadıkları +18 fazlası deneyimi başka hiçbir şeyin doldurmadığı ve her şeye rağmen bu gerçekle rahatlıkla yaşayabilecekleri üzerine bir ana fikirle bölüm bitiyor. Ancak oluşan ahlak bozunması karakterleri ırgalamazken bizim suratımıza yine sert bir şekilde çarpıyor.Zaten Black Mirror‘un alameti farikalarından biride bu.

İlk defa belirgin şekilde tarih gördüğümüz bölüm Smithereens ise günümüzde geçiyor. Bu bölümde Andrew Scott faktörü epey ön planda. Başlangıçta sorunlu bir uber şoförü olan Chris‘in, Smithereens çalışanlarına özel ilgi beslediğini görüyoruz, ancak asıl amacı Billy Bauer isimli patrona ulaşmak, çünkü ona söylemek istedikleri var.

Sosyal medya uygulamalarının şimdilerde bile ne derece tehlikeli olduğunu bilmemize rağmen manyaklık derecesinde kullanmaya devam etmemiz hikayeyi çok fazla gerçekçi kılıyor. Burada sosyal medya patronlarının da istemediği işler döndüğünü göstermek bir aklama, yoksa bir rahatlatma mı bilemiyoruz ancak bu uygulamaların artık elimiz ayağımız gibi olduğunu bilmek gerçekten ürkütücü. Bölümde de Chris başına trajedinin sorumlusu olarak bu uygulamaları görüyor, ulaşmaya çalıştığı Billy Bauer‘dan da savunma veya çözüm beklemiyor sadece eteğindeki taşları döküyor. Finalde Charlie Brooker bize dikkat etmezsek bu uygulamaların sonumuz olacağı vurgusuyla bitiriyor. Acı ama gevşek 🙂

3. bölüm Rachel, Jack and Ashley Too sanki Miley Cyrus‘ın (yada muadillerinin) bilmediğimiz hayatını anlatan bir kesit gibi. Işıltılı mekanlar, parlak kostümler ve lüks yaşam içinde olmasına rağmen bunalımda olan bir pop ikonunun hikayesi bir çok filme konu olmuştur. Peki bu klişe konuyu Charlie Brooker yazarsa nasıl yazar? Tabii ki hikayeye yapay zeka içeren bir robot katarak. 🙂 Tabi başka bir çok şey katılabilirdi, ancak robotumuz çok fonksiyonlu olduğundan yeterli eğlenceyi ve dinamizmi alıyoruz. Miley Cyrus‘un verimli oyunculuğuyla hüzünlenen hikaye, Ashley Too’nun gizemi ve mizahıyla tam harmanlanacakken Disney filmlerini andıran bir finalle son bulması ağızda buruk bir tad bırakıyor.

Sonuç olarak 5. sezon Black Mirror serisinin Netflix işbirliğiyle öyle ya da böyle süreceğinin kanıtı olup, artık çokta şey yapılmaması gerektiğini göstermiştir. Teknolojinin gelişmesiyle büyüyen bir platformda yer almak kendi felsefesine bir ihanet midir? Onu da zamanla daha iyi anlayacağız.