Ana Sayfa / Diziler / Dizi Eleştiri / Bu ne biçim hikaye böyle?

Bu ne biçim hikaye böyle?

Yere göğe sığdıramadığımız Game of Thrones dizisi 8 sezonun sonunda bitti. Muazzam bir kitap serisinin üzerine kurulu senaryosuyla, ince çalışmalar sonrası oluşturulan oyuncu kadrosuyla, çok çok yüksek bütçeli şok edici bölümleriyle, dünya çapında yapılan pr çalışmalarıyla, acısıyla, çok acısıyla ve aşırı tatlı ponçik finaliyle ekranlara veda etti. Bize de nesilden nesile aktarılacak ‘Lost çok bozdu’ benzeri bir tat bıraktı.

Her şey bu karizmatik afişle başladı. Afişteki adam öyle ihtişamlı bir tahta kurulmuş ki, başına geleceklerden habersiz kışı beklemekteydi. Ancak dizi seyircinin ne istediğiyle ilgilenmiyordu, belki de bu sebepten çok tuttu. Kitabın yazarı George R.R. Martin ve dizinin yazarları kollektif bir uyum içinde televizyon tarihine geçecek olayları bir bir gerçekleştirerek izleyicinin elini ayağını dondurdu. 7 sezon büyük ölümlere, yükselmelere, değişimlere şahit olduk. İşte bundan dolayı final sezonu tüm zamanların en çok merak edilen televizyon işlerinden birisi oldu.

Ve final sezonuna kışı getirip, beklenen Night King ve çetesiyle olacak büyük savaşı topyekün Winterfell’e taşıdılar. Başta her şey karanlıktı, gerçekten karanlıktı. Nitekim yüksek beklentili karakterlerden Jon Snow’dan konu mankeni, tatlı su ejderhası Daenerys’ten Hitler, insanından yaratığına her türlü navige olan milyonluk tarihi gören Bran efendiden suya sabuna dokunmadan kral yapan dizi yazarları o karanlığı ‘aydınlık bir gelecek’ noktasına çevirerek beklenmedik bir finale imza attılar.

8. sezon finali bir çok soru işaretiyle bitti. Peki yapımcılar neden böyle bir son düşündüler? Sanki kitap serisinin final kısmı henüz yayımlanmadığından dizi yazarları bizlere keyiflerince mutlu son bırakıp George R.R. Martin’in yazacaklarının sürprizini bozmak istemediler. Olur mu olur gibi 🙂