Ana Sayfa / Blog / Yetişkinler ve Çizgi Dizileri

Yetişkinler ve Çizgi Dizileri

ÇİZGİ VAKTİ!

Dünya tarihinde televizyon ve sinema sektöründe birçok tür ve yapım ortaya çıkmış ve halen çıkmaktadır. Çizgi film bu yazıda vereceğimiz tek örnek olacak. Çizgi film, iki boyutlu illüstrasyon adını verdiğimiz görsel sanatın bir formudur. Bu tanımın günümüzde değişiklikleri ve varyasyonları olsa da en basit ve kuralsız tanımlamayı bu şekilde yapabiliriz.

Örnek çizgi filmlerden önce animasyon konusuna değinmek gerekir. Çoğuz çizgi film -özellikle günümüz çizgi filmleri- animasyon desteği almaktadır.  Birkaç resmin arka arkaya hızlı şekilde gösterilmesiyle elde edilen görüntüye animasyon denir. Günümüzde ise bilgisayar teknolojisi ile piksel ve vektör tabanlı animasyonlar yapılmaktadır. Bu tarz eserler 3D, 2D ve stop motion gibi tekniklerle kategorize edilebilir.

Çizgi filmler aslında çocuklara hitap etse de günümüzde hızla yetişkinlere yönelik içerikler de yapımcılar veya şahıslar tarafından üretilmekte. Bunlara tek tek bakacağımız bu anlatıda yetişkinlerin dünyasında yer alan çizgi filmleri tanıyacağız.

 

THE SIMPSONS – MATT GROENING

Aktaracağımız ilk çizgi film tabii ki gelmiş geçmiş en ünlü olan çizgi film olmalı ki o da herkesin -neredeyse herkesin- bildiği Simpson ailesini anlatmaktadır. İlk bölümü 1989 yılında yayınlanmış ve dilimize Simpsonlar olarak çevrilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nde saptanması imkânsız olan Springfield adlı bir eyalette yaşayan Simpson ailesini ve çevresini anlatmaktadır. Saptanmamasının sebebi ise ismi geçen kasabanın adı ülkenin yarısına yakınında kullanılan bir isimdir ve çevresel etmenlerden tanınamamaktadır. Çünkü hikâye neyi gerektiriyorsa çizgi filmde onu bulabilirsiniz.

Bir durum komedisi olan dizi modern toplumun karşı karşıya kalabileceği tüm sorunları temsil etmekte ve anlatmaktadır. Homer’ın nükleer santralinde çalışması, Marge karakterinin Homer’a katlanıp bir ebeveyn rolünü üstlenebilmesi ve başına gelenlere karşı duruşu, bu ikilinin çocukları olan Bart ve Lisa’nın ise kasabanın okulunda yaşadıkları olaylar ve genel olarak ailenin başına gelenler bu sorunlara örnektir. İşin ekstra yanı ise The Simpsons dizisi geniş bir ikincil ve üçüncül karakter kadrosuna sahiptir. Bundan dolayı olaylar sürekli kurgulanıp tekrarlanabilir ve içerik sıkıntısı yaşamaları söz konusu olmamaktadır.

SOUTH PARK – TREY PARKER ve MATT STONE

1997 yılında yayınlanmaya başlamış olan Amerikan yapımı komedi dizisidir. Dünyaca tanınan çizgi filmlerden biri olan South Park bahsettiğimiz gibi komedi üzerine kuruludur ancak kara mizah ögelerini bolca barındırır. Bu yüzden yayınlandığı yıldan beri sürekli tepkiler görmüş ancak bir o kadar da tebrik almayı ihmal etmemiştir.

Dizi Colorado adlı eyaletin South Park adlı küçük kasabasında yaşayan dört tane çocuğu merkez almaktadır. Gerçeküstücülükten yararlanan çizgi filmin yapım şeklinde alışılmadık figürler ve basit resimlemeler kullanılmaktadır. Bu yüzden kağıt üzerinden bir araya gelmiş gibi görünmektedirler. Bunun sebebi ise başlangıçta yaratıcıları olan Parker ve Stone’un çizme eksikliğidir. İlerleyen bölümlerde ise animasyon yazılımları kullanılmış ve çizgi film zamanla görsel olarak zenginleşmiştir. Bu sayede ise gerçekte var olan şahıs yüzleri fotoğraflar ile animasyonlara eklenmektedir.

Sosyal, kültürel, dini ve siyasal göndermeler içerdiği için bahsettiğimiz gibi birçok tepki görmüştür. Buna rağmen korkusuz şekilde devam etmelerinden dolayı ve reyting artışı yayından kaldırılmalarını mümkün kılmamış ve dizi günümüzde halen devam etmektedir.

BOJACK HORSEMAN – RAPHAEL BOB-WAKSBERG

2019 yılında başlamış ve şu ana kadar 5 sezon çekilmiş olan Bojack Horseman ise günümüz popüler içerik üreticisi ve yayıncısı olan Netflix’in yapımıdır. Dizide baş kahramanımız bir attır ve tüm canlıların eşit imkana sahip olduğu bir dünya oluşturulmuştur. Öyküsü ise dizinin ismi ile aynı isme sahip olan Bojack 1990’lı yıllarda bir sit-com’da oynayarak ünlenmesini ve sürecin devamında olanları anlatmaktadır. Komedi ve kara mizah içermesinin yanı sıra dizi ağırlıklı olarak dramalara yer vermektedir. Serial ve seriler tanımlamasına ikisini de kattığı için uymayan dizi birçok popüler eleştirilere yer vermektedir. Diziyi izlerken izleyici günümüz sorunlarını mizah içeren bir dille duyabilir ve öğrenebilir. Bu sayede pek çok kitleyi etkisi altına almayı başarmıştır. Hollywood eleştirileri, dini göndermeler, psikolojik hastalıklar ve insanların onları kullanımı, ego ve cinselliğe dair sert eleştiriler yapmaları buna bir örnektir.


BIG MOUTH – NICK KROLL

Netflix’in günümüz dünyasına 2017 yılında eklediği dizilerden biri olan Big Mouth büyüme sancılarını şiddetle yaşayan bir ergen olan Andrew ve arkadaş çevresinin etrafında gelişmektedir. Hayatın içinden trajikomik örneklemeler yer veren dizi aşk, cinsellik ve ergenliği ekrana yansıtmaktadır. Tabii bu esnada sadece Andrew değil diğer karakterlere büyük yer verilmektedir. Dizinin yaratıcıları kendi ergenliklerini örnekleyerek aktarmaktadır. Bojack Horseman’da dediğimiz düşündürme çabasının aksine bu dizide tersi yer almaktadır. Düşündürmekten çok izleyiciyi anlık eğlenceye yönlendirmeye çalışılmaktadır. Aktarım şekli ve konusu itibariyle büyük bir tepki çekmiş olan Big Mouth dizisinin popülerliği gün geçtikçe artmaktadır.

FAMILY GUY – SETH MACFARLANE

1999 yılından günümüze kadar devam etmekte olan ve The Simpsons ile konusu paralel olan Family Guy dizisi kurgusal bir şehir olan Quahog’da geçmektedir ve Griffin ailesini temel alır. Amerikan kültürünü, toplumu, televizyonu ve insanların her halini hicvetmeyi amaçlamaktadır ve bunun için bolca kara mizahtan faydalanır. Dizi için yapılacak karakter analizi bile eleştirileri göstermektedir.

Dizinin içeriğinde her bölüm bir karmaşa anlatılmaktadır. Cross-over adını verdiğimiz The Simpsons dizisi ile ortak bölüm ve bazı bölümler dışında her bölüm bir sona ulaşılır. Genelde yaşanan kriz anı çözülür ve aile bir arada mutlu bir şekilde ekrana veda eder. The Simpsons, South Park ve Rick and Morty dizileriyle birlikte dünyada en çok izlenen çizgi film dizilerinden biridir.

Kısaca Griffin Ailesi

Peter Griffin: Ailemizin babası Peter bira fabrikasında çalışmaktadır. Alkole, yemeğe ve karısı Lois’e düşkündür. Bunun yanı sıra bencilliği ve saflığı bir arada temsil etmektedir. Zeka seviyesi oldukça düşük olan Peter’ın babası ise koyu bir katoliktir. Bunların yanı sıra Afrikalı ve İrlandalı kanı taşımaktadır.

Lois Griffin: Ailemizin annesi Lois ise kültürlü ve sabırlı bir kadındır. Peter’a söz dinletmeye çalışır ama başarısızlıkla sonuçlanır. Aileyi dengede tutan karakterdir. Zengin bir aileden gelmektedir ve şehirdeki birçok erkek -köpeği ve komşusu dahil olmak üzere- ona aşıktır. Çılgın bir geçmişe sahiptir ve bunu Peter ile dengelemektedir.

Meg Griffin: Ailenin kız çocuğu olan ve çirkin olduğunu düşünen kızı olan Meg aynı zamanda kardeşini aptal ve kilolu olarak görmektedir. Quahog halkı ve ailesi Meg’i pek önemsemez ve genelde Meg’i konu olmadığı zamanlarda unuturlar. İzleyiciye de unutturmayı ihmal etmezler.

Chris Griffin: Ailenin şişmanı ve tabiri caizse Peter’dan daha aptalı olan Chris silik gibi görünen bir karakterdir. Babasının ruhani bir kopyası gibidir. Kadınlarla arası iyi değildir ve çoğu zaman bu konuda başarısız olur.

Stewie Griffin: Ailenin bebeği olan Stewie diğer bebeklerin aksine bir yetişkin gibi konuşur ve kimse söylediklerine aldırış etmez. Ettiği zamanlar ise unuturlar. Silah taşır ve zaman makinesi icat edebilecek kadar zekidir. Bunun yanı sıra en yakın arkadaşı Brian’dır ve en fazla kavga ettiği kişide Brian’dır. Babasına baba veya Peter diye seslenmek yerine şişman adam diye seslenir. Oyuncağı ve köpeklerine olan ilgisinden dolayı sık sık eşcinsel bir imaj çizmektedir. Bunların yanı sıra yaşıtları olan kız bebeklere sık sık aşık olmaktadır. İngiliz aksanına sahiptir ve hayali ara sıra bir İngiliz olarak doğmaktır.

Brian Griffin: Antropomorfik -insan biçimcilik- bir karakter olan Brian ailenin sadık köpeğidir. Köpek olmasına rağmen entelektüeldir ve zeki görünmeye çalışır. Peter’ın en yakın arkadaşıdır ve ailenin çoğu sorunlarının çözülmesinde daima yardımcı olur. Çözümcü bir karakterdir ve liberalleri temsil etmektedir.

RICK AND MORTY – JUSTIN ROILAND ve DAN HORMAN

Adult Swim adlı firma için yaratılmış bir televizyon dizisi olan Rick and Morty son zamanların en popüler çizgi filmlerinden biridir. 2013 yılında gala ile yayınlanmaya başlanan dizi yayınlandıktan sonra iptal edildiği açıklanmış ancak bu karardan vazgeçilmiştir. Dizide çoğu karakterin sesini aynı zamanda yaratıcılarından biri olan Justin Roiland seslendirmektedir. Dizi Rick Sanchez ve Morty Smith adlı iki karakter ve etrafında yaşayan karakterleri temel almakta ve bilim kurgu, macera ve kara mizahtan yararlanmaktadır.

Rick Sanchez deli bir bilim adamı olup oldukça zekidir. Bir süre sonra ortaya çıkmış ve kızı Beth’in ailesinin garajına bir yerleşmiştir. Maceralara atılmaktadır ve bunun için torunu Morty’den başka birini seçmeyi düşünmez. Entellüktel bir karakter olup çeşitli ruh hastalıklarını barındırmayı ihmal etmeyen karakter zekasını her daim belli eder.

Morty Smith iyi kalpli ve silik bir karakterdir. Dedesi onu henüz 14 yaşında bir çocuğun -hatta bir yetişkinin- yaşamaması gereken maceralara sürükler. İsteksiz bile olsa bunu yapar ve sonucunda sık sık travma geçirir.

Rick ve Morty dışında evde yaşayan tüm karakterler önem taşımaktadır. Tipik bir aile görünümünden uzakta olan Smith-Sanchez ailesi izleyiciye sürekli eğlence vaat etmektedir.

Jerry silik ve beceriksizliği temsil eder. Bunu reklam ajansında yaptıkları ve ailede yaşattıkları ile görebiliriz. Rick’in kızı olan Beth ise hayatta alınan kararların sonuçlarını göstermektedir. Babası kadar zeki olan Beth Jerry ile olan birlikteliği yüzünden gençliğinde hamile kalmıştır ve hayatı bambaşka bir hal almıştır. At doktorudur ve kocasının vasatlığı yüzünden ezilmektedir. Bencillik, mizah ve zekilik özelliklerini sergilediği için evde en çok sözü geçen karakter olsa da babasını gençliğinde hiç bulamadığı için sürekli ona karşı dikkatli davranarak yaşar. Bundan dolayı Morty’e biraz koruyucu davranmaktadır. Jerry ve Beth’in diğer çocuğu olan Summer ise yüzeysel bir ergen kız çocuğudur. Takıntılı ve anarşist bir yapıya sahiptir. Bazı özellikleri annesine bazı özellikleri ise dedesi Rick’e benzemiştir. Dedesiyle macera yaşamak ister ve onlara ilerleyen süreçte ara ara bile olsa katılır.

Rick and Morty yetişkin çizgi dizileri arasında büyük bir yer edinmeyi başarmış bir yapımdır. Çoğu eski ve başarılı olan kült çizgi filmlerine yeni olmasına rağmen yaklaşmış ve büyük başarı elde etmiştir.

Dizi varoluşçu bakış açısını benimseyen ancak anarşist bir yapıya sahip bir kıvamdadır. Karakterlerin davranışlarında absürdizm ve nihilizm sürekli görülmektedir. Sürekli insan varlığının önemsizliği vurgu yapılır ve dizide tanımlanabilecek bir tanrıya rastlanmaz. Hatta ana karakter Rick Sanchez yeri geldiğinde kendini tanrı gibi görmektedir ve kendince haklı sebepleri bulunmaktadır.

Anlatılan çizgi filmler dışında daha birçok yapım mevcuttur. Bunlara örnek olarak Futurama, Beavis and Butt-Head, American Dad, The Boondocks, Avatar, Daria, Ren & Stimp Show, Archer ve Love Death Robots gösterilebilir. Dijitalleşen çağda teknoloji güçlendikçe televizyon yapımları ve animasyonlarda güçlenmektedir. İlerleyen yıllarda daha birçok kaliteli yapım gelmeye devam edecek ve kültleşen bazı diziler ise devamlılığını sürdürecektir.