Ana Sayfa / Diziler / Dizi İnceleme / *Spoiler* Game of Thrones 8. Sezon 5. Bölüm İncelemesi

*Spoiler* Game of Thrones 8. Sezon 5. Bölüm İncelemesi

//Spoiler//

Çok canımız sıkıldı ama Game of Thrones’un alameti farikası bu değil miydi? Hikayeyi X’e taşı, sonra Y olsun. Tabi formül bu kadar basit olmamalı ancak başladığından beri yaşattığı şoklarla ünü artan dizi, sönük geçen 8. sezonda bir vahşeti korkusuzca gözümüze soktu.

Final sezonu öyle aceleye getirilmiş bir sosla ilerliyor ki, Night King’e karşı alınan zafer bir çırpıda silindi, tüm gözler Westeros’a döndü. Sırasıyla Jorah, Rhaegal ve Missandei’i kaybeden, üzerine bilinmesini istemediği konunun ışık hızında yayılması Dany’nin beklenen değişimini 2 bölümde tamamlamış oldu.

Westeros’ta gün ağırınca başlayan kaos, Euron’un Drogon’u ıskalamasıyla arşa çıktı. Dany, son kalan ejderhasını öyle etkili kullanmaya başladı ki, savaşın seyri bir anda değişti. Lekesizler, Dothrakiler ve Kuzeyliler kolayca kalenin kapısından girdi. Son an geldi ve çanlar Cersei için çalmaya başladı. Her şey kolayca çözülmüş gözükürken Dany hiç istenmeyen o hamleyi yaptı ve babası Mad King’in yaşatamadığı katliamı Westeros’a getirdi.

Savaş ortamını düşünmeden intikam listesini kapatmak için Kral Şehri’ne gelen Arya, Sandor’un ‘küçük’ fedakarlığı ile vazgeçip geri dönmesi (ya da dönmeye çalışması) bölüm adına büyük boşluklardan biri. O ortamda Arya da olsun, sevenleri hop oturup hop kalksın diye yazıldığı o kadar belli edilmişki. Sonra bağlandığı yer yüksek ihtimal, şehri çoluk çocuk demeden yakıp yıkan Dany’yi listesine alması.

Ayrıca senaristler Cersei’yi çok sevdiklerinden Jamie ile duygu yüklü bir son yazmışlar, sağlam mide. Ancak Jamie’nin yaşadığı dönüşümden beklediğimiz bu son değildi. Sonuç olarak bölümün tümüne baktığımızda bu sezona kadar geliştirilen karakterlerin yaşadığı değişim pekte bir şey ifade etmiyor. Ölen ölür kalan sağlar bizimdir anlayışıyla kafalarınca epik bir final yazdıklarını düşünen senaristlerin televizyon tarihinin en pahalı dizilerinden birinin içine nasıl turp sıktıklarını hep beraber gördük. Daha da Westeros’a gelmeyiz 🙂